Taktowanie rdzenia [GHz]
Liczba użytkowników

Jaki serwer?

System UNIDOC może być uruchamiany w środowisku Windows bądź Linux, istnieje zatem możliwość wykorzystania istniejącego serwera w firmie do hostowania go. Jednak w zależności od obciążenia systemu, aktualnego obciążenia serwera i liczby użytkowników korzystających z systemu, może się zdarzyć, że obecne zasoby serwera okażą się niewystarczające do płynnej obsługi systemu. W związku z tym może zaistnieć potrzeba rozbudowania posiadanej maszyny lub zakupu nowego serwera, dedykowanego do obsługi systemu.

Poniżej udostępniamy formularz, dzięki któremu można oszacować, jakie zasoby będą potrzebne do płynnego działania systemu. Obliczenia dotyczące obciążenia procesora zostały wykonane przy założeniu konkretnej liczby intensywnie działających w systemie użytkowników. W rzeczywistości  nie wszyscy pracownicy pracują przez cały czas w systemie, zatem wymagania będą odpowiednio mniejsze. Natomiast w przypadku oszacowania pamięci nie uwzględniono pamięci potrzebnej dla systemu operacyjnego, zatem serwer powinien posiadać nieco więcej pamięci niż określono w oszacowaniu.

FORMULARZ OSZACOWANIA SERWERA

Hosting zewnętrzny

Drugą opcją korzystania z aplikacji, która nie wymaga od klienta posiadania serwera, jest zewnętrzny hosting aplikacji, poza siedzibą firmy. Można do tego wykorzystać serwer dzierżawiony u wybranego usługodawcy hostingu lub skorzystać z hostingu w tak zwanej chmurze (ang. cloud). Oba modele zakładają dzierżawienie maszyny o określonych parametrach, przy czym klient płaci za czas dzierżawy.

Przykładową usługą z której można skorzystać, jest Amazon EC2. Więcej informacji na temat cen oraz warunków świadczenia usługi znajduje się na stronie aws.amazon.com/ec2. Przykładowe konfiguracje serwerów są następujące:

 
Small (1,7 GB RAM, 1x1,2 GHz = 1,2 GHz CPU, 32-bit)
Large (7,5 GB RAM, 2x2,4 GHz = 4,8 GHz CPU, 64-bit)
Extra (15 GB RAM, 4x2,4 GHz = 9,6 GHz CPU, 64-bit)
High CPU Medium (1,7 GB RAM, 2x3 GHz = 6 GHz CPU, 32-bit)
High CPU Extra (7 GB RAM, 8x3 GHz = 24 GHz CPU, 64-bit)

UNIDOC Sp. z o.o. Jagiellońska 103 85-027 Bydgoszcz
tel. +48 503 180 186 tel. +48 52 522 21 50